jump to navigation

Hacklenmesi imkansız siteyi hacklemek? Nisan 15, 2007

Posted by yfyi in Genç Girişimciler İçin.
trackback

Bazı bilgisayarlar vardır ki gerçkekten en ufak bir açığı yoktur.Bütün güvenlik programları yüklenmiş,hergün şifreleri değiştirilen,internete ve network a kapalı hatta  elekrik kablosuna dahi direk bağlantısı olmayan bir sistemeden bilgi çalmak gerçekten imansızmı sizce?

Peki imkansız değilse , bunun zayıf noktası nedir?  

İNSAN .

Bir bilgisayar ulaşması ne kadar imkansız olsada mutlaka onun en az bir kullanıcısı olucaktır.İnsanın ise bir programdan daha farklı bir çalışma sistemi vardır.İnsan sadece akılla değil duygularıyla da hareket eder.Hiç bir insan kapıyı açarken ,  annesine şifre sormaz , çünkü ona güvenir.Oysa programlar kimseyi sevmez,sevsede ayrıcalık yapmaz.

Dünyanın en ünlü hackeri olan Kevin Mitnick istediği bilgileri elde etmek için sadece bilgisayarının başında beklemiyordu.İnsanlarla koşuyor,onların güvenini kazanıyor sonra ondardan  kullanıcı adını ve şifresini rica ediyordu.Sosyal mühendislik alanına giren bu konuyu Kevin Mitnick Aldatma Sanatı adlı kitabında uzun uzun yazmış.

Kevin Mitnick konuştuğu kişilere kendini patron,teknik servis elemanı,meslektaş gibi tanıtmış ve güvenlerini kazanmış ,yardım ederek  veya yardım isteyerek onlardan anahtar bilgileri almıştır.İkna yeteneğini ve insanların duygularını kullanarak çoğu bilgileri bilgisayar kullanmadan elde etmiştir.  

Tarihin en büyük banka soygunlarından birinde,hırsızlar bir güvenlik şirketi kurup anlaştıkları bankaları soymuşlardır.

Kısaca insanların bazı iyi ve kötü vasıfları onların açıklarıdır.

Bu açığımızı kapatmak için ise bedevaya aldanmamalı , nefsimize hakim olmalı ,internetteki ve telefondaki yabancılara karşı süpheli olmalı ve dikkatli olmalıyız. 

Bu arada bu yazıyı okuyan arkadaşlara yardımcı olması için bir güvenlik programı ekledim.Programa burdan erişebilirisiniz. 

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: